Så påverkar räntesänkningen dina husdrömmar
Det har varit tungt ekonomiskt för hushållen de senaste åren, något som varenda bransch känt av. Men tack vare det positiva räntebeskedet från Riksbanken ser vi nu ljuset i tunneln, säger Anna Palm, privatrådgivare på Nordea: ”Toppen är definitivt nådd. Nu äntligen vågar fler ta beslut”.


De svenska hushållen har stått pall markanta ekonomiska skiftningar de senaste åren. Från historiskt låga räntor under pandemin till högsta noterade på över ett decennium under 2023. Detta har påverkat oss på många plan, inte minst psykologiskt, menar Anna Palm, privatrådgivare på Nordea:
”Det osäkra ekonomiska läget de senaste åren har gjort att väldigt få vågat ta beslut. När du ska bygga nytt behöver du oftast också sälja en bostad. Men på grund av låga bostadspriser har hushållen tvingats stanna i sina bostäder i väntan på bättre tider”.
Är kanske de bättre tiderna äntligen här? Med ökade bostadspriser och sjunkande räntor noterar Nordea positiva vindar. ”Det är välkommet”, säger Anna Palm. ”Äntligen kan familjer plocka upp skissen på sitt drömhus igen”.

Privat rådgivning uppmuntras
När styrräntan går ner skapas ett mer bekvämt läge upp som gör att konsumenterna blir mer positivt inställda. Dock är det enligt Anna fortsatt viktigt att processen görs noggrant och att den får ta tid.
”Oavsett ränteläge är en tät dialog med en kunnig rådgivare A och O när du ska bygga nytt. På Nordea lägger vi alla kort på bordet för att undvika oförutsedda kostnader och säkerställa att produktionskalkylen och budgeten håller. Vi håller våra kunder i handen hela vägen från planritning till nyckelknippa”, säger Anna Palm.

En av de många fördelarna med att bygga hus från Hjältevadshus är den ökade tryggheten det innebär. ”När kunder kommer till oss och säger att de vill bygga ett Hjältevadshus ser vi det som mycket positivt”, berättar Anna Palm. Tack vare ett gott samarbete mellan kund, bank och produktion kan alla parter känna sig trygga i processen
Som grädde på moset innebär räntesänkningen att vi kan se fram emot en generell lättnad på marknaden. Det resulterar i lägre råvarupriser och sänkta produktionskostnader. ”Rent psykologiskt går vi nu in i en mycket trevligare period än vad vi har bakom oss. Vi kan med lättnad konstatera att det värsta är förbi”, säger Anna.
Går du i husdrömmar? Kanske kan de bli verklighet i år. Kontakta en säljare så bollar vi idéer.
Kontakta din lokala säljare Läs mer om samarbetet med Nordea